Kérdések a vírushelyzettel kapcsolatban

Share

Múlt héten kaptuk meg a tavaszi online közmeghallgatásra küldött kérdéseinkre a válaszokat. Úgy döntöttünk, hogy témakörönként osztjuk meg veletek ezeket, mert nem szeretnénk, ha a sok oldalnyi anyagban elveszne a lényeg. Minden téma fontos és külön felületet érdemel, hogy megbeszélhessük az információkat, a helyzetet.

Ebben a posztban a koronavírus járvánnyal és a veszélyhelyzettel kapcsolatos kérdéseinkre és az azokra kapott válaszokat olvashatjátok.A lényeg:- Eddig 9 milliót költöttünk védekezésre. Az önkormányzat jelezte az állam felé ezt, de, hogy támogatás érkezik-e és mennyi azt még nem lehet tudni. Az állam ezek alapján a jelzések alapján igényel támogatást az EU-tól.- A közintézményeket rendszeresen fertőtlenítik ózonos fertőtlenítéssel, mert ez nem káros a környezetre. Utcán, közterületeken nem végeznek fertőtlenítést, mert nem hatásos.- Nem lehet tudni, hogy a Duna-parton élők magasabb kockázatnak voltak-e kitéve a hétvégenkénti nagy forgalom miatt.

A részletes válaszokat itt olvashatjátok:

1. A veszélyhelyzet kihirdetése óta milyen ezzel kapcsolatos plusz kiadásai jelentkeztek az önkormányzatnak, ehhez mennyi állami, pénzbeli segítséget kaptak?

Válasz: 2020. május 5-ig 9 019 626 Ft-ot fizettünk ki a védekezéssel kapcsolatos kiadásokra, eddig állami segítséget nem kaptunk. Április 30-án zárult le egy felmérés, ami az Európai Szociális Alaphoz benyújtandó állami pályázatot alapozza meg, de ez az adatgyűjtés még nem jelenti automatikusan a forrás biztosítását önkormányzatunk számára.

2. Történik-e valahol a városban rendszeres fertőtlenítés?

Válasz: Az Önkormányzat minden tőle telhetőt megtesz a koronavírus-járvány terjedésének fékezése érdekében, ezért már március elején a hagyományos kézmosókat fertőtlenítő hatásúakra cseréltük, az intézmények bejáratokhoz azonnali hatású alkoholos fertőtlenítőszert tartalmazó adagolót helyeztünk el, továbbá védőeszközökkel láttuk el intézményeinket. Rendszeresen ózonos fertőtlenítést végzünk a közintézményekben, mely eljárás rendkívüli előnye más fertőtlenítő eljárásokkal szemben, hogy nem hagy hátra egészségre káros anyagot a fertőtlenítés folyamatában – mint pl. a klór -, hanem egyszerűen rövid idő alatt magától is tiszta oxigénné bomlik. Az Önkormányzat 850 liter alkoholos kézfertőtlenítőszert szerzett be, ezeket a budakalászi egészségügyi intézményeknek, az Idősek Otthonának, és azoknak a helyi kiskereskedelmi üzleteknek adtunk át bekerülési áron, akik vállalták, hogy a bejáratuknál a megfelelő adagoló eszközöket felszerelik ezzel is elősegítve a védekezést. 2500 maszkot juttattunk el a 65 év feletti budakalászi lakosoknak, illetve 500 darab maszkot a Szent Ferenc Karitász és a Családsegítő szolgálat révén díjmentesen bocsájtottunk a rászorulók rendelkezésére. Az Önkormányzat közreműködésével április 24-től jó minőségű, többször felhasználható, az orr részen merevített és magas hőfokon mosható szájmaszkokat lehet megvásárolni a helyi boltokban, ezzel is védeni szeretnénk a lakosság egészségügyi állapotát, elősegíteni a vírus terjedésének csökkenését Budakalászon. A veszélyhelyzet aktuális állapotának és a rendelkezésünkre álló jogi eszközöknek a mértékében szabályozzuk a közterületek használatát. Fertőtlenítőszerek időszakos közterületi permetezése nem hatékony a vírus terjedésének csökkentése szempontjából, sőt hamis biztonságérzetet kelt. A kontakt hatású fertőtlenítőszerek az adott pillanatban felületen lévő kórokozókat ugyan elpusztítja, de tartós védelmet nem adnak, a következő érintés után már újra fertőző lehet a felület.

3. Veszélyeztette-e a gyalogos és kerékpáros forgalom a Dunaparton élőket a húsvéti hosszú hétvégén vagy azóta?

Válasz: Egy járványhelyzetben nem lehet kijelenteni, hogy adott helyzet veszélyt jelent vagy sem, ugyanis csak kockázatokról, valószínűségekről beszélhetünk. A korlátozásokat azért vezette be az Önkormányzat, hogy a jelenlegi helyzetben veszélyes csoportosulásokat megakadályozza, és ne kerüljön veszélybe senki az érintett területen. A környék más településein is érvényes lezárások azonban többeket a budakalászi Duna-partra csábítottak, akik közül sokan, figyelmen kívül hagyva a behajtani tilos táblát, kerékpárral behajtottak az autók és kerékpárosok elől elzárt területre. Az április 10-13-i hétvége tapasztalatai alapján ezért az azóta eltelt hétvégéken további figyelemfelhívó táblákkal és az önkormányzat dolgozóinak jelenlétével nyomatékosítottunk a betartandó szabályokat. Bár ezek azóta sokat lazultak, de mindenki figyelmébe ajánljuk a budakalászi háziorvosok és házi gyermekorvosok nemrég megjelent intelmeit. A hatékony járvány elleni védekezés miatt fontosak voltak a korlátozások.

2020.06.02.