Múlt héten olvashattátok beszámolónkat a tájékoztatón elhangzottakról a tervezett filmgyárral kapcsolatban.
Az akkori információk a beruházó, Market Asset Management Zrt. által elmondottak voltak. Az elmúlt egy hétben próbáltunk független információkat szerezni egy filmgyár működéséről, környezeti hatásairól. Ennek tapasztalatait osztjuk meg most veletek.Először is a filmgyár kifejezés nem véletlen. Egy ilyen intézmény valóban inkább gyár, mint alkotó stúdió, művészeti műhely, ennek minden velejárójával.
Forgalom. Bár az igaz, hogy Budakalász belterületére nem jönnének be a filmgyárban dolgozók, de a 11-es utat könnyen bedugíthatják, a mainál is jobban. Ez akár az M0 híd lehajtóját is érintheti. A forgalomnövekedés ezeken a helyeken elég jelentős lenne, napi akár 1000 jármű is megfordulhat a filmgyár területén. Időben pedig hajnaltól késő éjszakáig lenne fogalom, hiszen nem csak a stáb, de a kiszolgálószemélyzetük is jön-megy. Az étel ellátást például biztosítania kell a produkciónak, így az már hajnalban érkezik, a felvételek pedig gyakran az éjszakába nyúlnak.
Zaj. Maga a filmfelvétel alapvetően nem hangos tevékenység, főleg, ha a zárt stúdiókban történik. Ide azonban külső forgatási helyszíneket is terveznek, ezek hanghatásai természetesen kihallatszódnak. A zavaróbb zajforrás azonban nem ez, hanem a díszletek építése jelenti. Ezek több héten át is készülhetnek és a hanghatások egy normál építkezésének felelnek meg. Nyilván ezeket később el kell bontani, majd újat építeni, tehát ez állandó probléma lenne a környéken. És ahogy a Lupával kapcsolatban is megtapasztaltuk, ezek a zajok a dombok miatt Budakalász nagy részén hallhatóak lennének.
Munkalehetőség. Gyakorlatilag elenyésző az esélye, hogy budakalásziak munkát kapjanak a stúdióban, hiszen különböző produkcióknak lennének kiadva a stúdiók, akik mind hozzák a saját személyzetüket. Minimális saját, állandó személyzet kell csak, nekik is speciális képzettségűeknek kell lenniük, Például a takarítónak, portásnak is szükséges az angol nyelvtudás, mert a produkciók külföldiek és a filmgyártás nyelve az angol.
Adóbevétel. Az iparűzési adóval nem tudtunk számolni, erre a beruházó minimum 100 millió Ft-ot mondott évente, ami akár a többszöröse is lehet. Nem tudjuk, ez mennyiben reális. A telekadóval és az építményadóval valamelyest jobban lehet előre kalkulálni. A térképen berajzolt terület méretét 24 ha-nak saccoltuk. Ezek szerint a telekadó 200 Ft/év/nm-el számolva 48 millió lenne, az épületadó 25%-os beépítésnél 1000 Ft/nm/év-vel számolva 60 millió. Stabilitás. A jelenleg Magyarországon tapasztalható nagy érdeklődés a nemzetközi filmkészítő vállalatok részéről annak köszönhető, hogy a film összköltségének 25%-át levonhatják az államnak befizetendő adóból. Ez egy nagyon kedvező lehetőség a világpiacon. Ezért van már jelenleg is három működő filmgyár Budapesten és vonzáskörzetében. Az etyeki Korda stúdiót szinte mindenki ismeri, de Rákospalotán üzemel az Origó stúdió, valamint Mogyoródon az Astra stúdió, amit most bővítenek. Kérdés, hogy ezek mellett szükséges-e egyáltalán még egy ilyen célú létesítmény. A beruházó szerint biztosan, hiszen nem kevés pénzt áldozna rá. És talán most valóban lenne is rá kereslet, de ez csak addig tud működni, amíg a gazdasági feltételek itt a legkedvezőbbek. Ha ez megváltozik akár azért, mert kevesebb lesz az állmai támogatás vagy azért, mert máshol jobb feltételeket kínálnak, a nemzetközi produkciók azonnal átköltöznek oda, ahol jobbak a feltételek. A magyar filmipar nem tudja megfizetni ezeket a stúdiókat, így azok nagyon hamar tönkre mennének, kiürülnének.
Az önkormányzat lehetőségei. Három út áll az Önkormányzat előtt.
- – Az első az, hogy örül a beruházásnak, és minden lehetséges módon támogatja azt, mondván, hogy adóbevétel származik belőle, kompenzációt kap, valamint emeli Budakalász ismertségét, hírnevét, adott esetben büszkék lehetünk rá.
- – Másrészt teljesen el is utasíthatja a negatív hatások miatt. Ebben az esetben a beruházó vagy máshol valósítja meg a tervét, vagy ez a terület is a Lupa-tó körüli telkek sorsára jut, [ti. Nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházássá minősítik, a területet lényegében kiveszik a településből (lásd: gödi Samsung gyár)], ami azt jelenti, hogy bármi megvalósulhat itt a helyi HÉSZ szabályozásának figyelembevétele nélkül.
- – Harmadrészt dönthet úgy is az önkormányzat, hogy bár nem utasítja el teljes mértekben a beruházást, szigorú feltételekhez köti a megvalósítást. Olyan szabályzókat hoz létre, amik biztosítják, hogy a lehető legkevesebb környezeti hatással járjon a beruházás.
2021.05.14.