Közös fellépés a HÉSZ tervezett módosítása ellen

Share

 A mai napon a következő levelet juttattuk el Budakalász összes önkormányzati képviselőjéhez a Helyi Építési Szabályzat holnapra tervezett elfogadásával kapcsolatban, a Zöld vagy Zaj? Budakalászi Lokálpatrióták és a Budakalászi Védegylettel közös akciónk keretében.

Tisztelt Önkormányzati Képviselő!

A Húsvét előtt megjelent meghívó szerint Budakalász Város Önkormányzata április 25-én, csütörtökön 15.00 órától tárgyalja a Helyi Építési Szabályzat (HÉSZ) legújabb módosításáról szóló előterjesztést. Innentől pedig már  az Önök kezében van a Kevély alatti egybefüggő zöldterületek jövője.

Önök az elmúlt években többször is módosították már a Helyi Építési Szabályzatot. Döntéseikről mindenki véleményt formálhat, ha látja a Klenityben kialakult extrasűrű beépítést, a Mályva park helyén egymásba érő társasházakat, vagy a Pomázi úton nemrég elkezdett negyvenlakásos lakóparkot. Nem a véletlen, hanem az építési vállalkozók érdekeit kiszolgáló helyi szabályozás miatt nőtt ilyen gyorsan a  lakosságszám, amit sem a kalászi  úthálózat, sem az intézményrendszer nem volt képes lekövetni. A szabálytalanság határát súrolják a bölcsődei, óvódai és iskolai létszámok és körülmények, a már régen élhetetlen főutak mellett a belső utakon is egyre nagyobb a zsúfoltság, a légszennyezés és a balesetveszély.

Ha az Önök még korábbi építési szabályokkal kapcsolatos döntéseire is kíváncsi valaki, az visszakeresheti a 2013. szeptemberit, ami azért emlékezetes, mert ekkor 7 igen szavazattal 2 tartózkodás mellett úgy határoztak, eleget tesznek a környék legnagyobb ingatlantulajdonosa, az Óbuda Zrt. kérésének és módosítják a Lupa-tó partján fekvő területre vonatkozó építési szabályokat. 

Ez a döntésük tette aztán lehetővé, hogy Budakalászon májustól szeptemberig düböröghet esténként a fesztivál; és annál a bányatónál, ahol korábban tilos volt fürdeni, most akár 10 000 ember fordulhat meg, naponta. A vízre lehetne például szállodát is építeni, mert Önök közül a legtöbben úgy döntöttek, hogy az ingatlan vízzel borított része is beépíthető legyen. Mindezért 5 millió forintot kapott a város, azt is négy részletben. Nem alaptalan tehát azok félelme, akik szerint a 2016-ban megnyitott Lupa strand csak a kezdet, és Gerendaiék a végén körbeépítik a tavat további forgalmat generáló szállodákkal, zajos vendéglátóhelyekkel és egyebekkel. 

Kedves Önkormányzati Képviselők, tényleg azt gondolják, hogy ettől jobb Budakalászon élni?

De térjünk vissza a most terítéken lévő új építési szabályokhoz, melyek a belső területek egy részén már kevésbé megengedőek. Az előterjesztő  városvezetés ezt most azzal magyarázza, hogy az „egy telken több lakás” jellegű építéseket korlátok közé kell szorítani, mert „Budakalászhoz viszonyítva túl sűrű, túlságosan intenzív beépítést” tesz lehetővé. 

Bicskanyitogató érvelés, hiszen az elmúlt közel 10 évben éppen Önök akadályozhatták volna meg a mára kialakult áldatlan állapotokat. 

Aki örülni szeretne, sajnos most sem lehet maradéktalanul boldog, mert például a 40.§ 3. táblázat alapján a Klenity (a Mályva utcai óvodával szembeni terület) lehetséges folytatásában (Lke-Sz-4 övezet) ugyan szigorításnak tűnik, hogy két lakást csak az eddigi minimális telekméret (700m2) másfélszeresén lehetne felhúzni, de a legkisebb zöldfelületet 60-ról 50 százalékra akarják csökkenteni.

A legújabb HÉSZ-tervezet a Kevély alatti külterületek ma még egybefüggő zöldterületeit azonban kifejezetten veszélyeztetik, mert acsütörtöki szavazásra beterjesztett anyag az itt lévő mezőgazdasági területek lényegesen nagyobb arányú beépítését engedi meg.  

A Majdán patak völgye, a Hollóvölgyi rétek, a Nagy-Kevély alatti legelők és bokros területek a Szerkezeti Terven (48/2016.(IV.28. Kt. határozat) egyértelműen mezőgazdasági és nem kertes területek. Ez ugyan megmarad, de a beépíthetőségük jelentősen könnyebb lesz. A legkisebb beépíthető telekméret több helyen sem éri el az országos szabályozás (OTÉK) minimumát, ami teljesen érthetetlen egy olyan település esetében, amely állítólag meg akarja őrizni az itt lakók élhető, minőségi környezetét.

Az érintett külterületi övezetekben (pl. Mgy5) a módosítás után az eddigieknél jóval kisebb telket lehet majd kialakítani és ezeken jóval nagyobb házakat felépíteni. Ahol eddig 8000m2 terület kellett egy épülethez, most elég lesz 5000 isha az építtető pedig tanyaközpontnak nevezi ki ezt a telkét, akkor egy akár 250 négyzetméteres házat is építhet majd itt.

Ha az előterjesztést Önök megszavazzák, előbb-utóbb luxus méretű családi házas kertvárossá alakulnak a Kevély alatti zöldterületek és Budakalász végleg elveszíti természetközeli értékeit. A jelenleg beépítetlen, nagy telkes külterületi településrészeket érintő módosítások hosszú távon át fogják alakítani a jelenlegi településszerkezetet, a lakáscélú hasznosíthatóság jelentős növelése pedig tönkre teszi az itt gazdálkodók földhasználati lehetőségeit. A beépítésekkel tovább nő majd a zsúfoltság, az autóforgalom, a zaj és a környezetszennyezés.

A Lupa tavat már eladták, a Kálvárián, a Klenityben, a Mályva parkban sűrűn beépítve lakópark áll, a Pomázi úton pedig most épül a legújabb negyvenlakásos. Az elmúlt években 60 000 négyzetméternyi zöldfelület tűnt el városunk belterületéről, és most a külső zöldterületek következnek?

Nem tudjuk, kinek az érdekeit szolgálják a tervezett új építési szabályok, de sokkal inkább a telekspekulánsokét és az építési vállalkozókét, mint az itt lakó tizenkétezer emberét. 

Felhívjuk a figyelmüket, hogy esküjükhöz méltóan Önöknek a közérdeket és nem néhány ember magánérdekét kell képviselni. Szavazzák meg azt a néhány szigorítást, de határozottan mondjanak nemet a Kevély alatti külterületek sokkal sűrűbb beépíthetőségére! 

CivilKalász Civil Társaság

2021.04.24.