Veszprémi városi zöldfelületek

Share

Szeretnénk ma megosztani veletek egy nagyon tanulságos interjút Veszprém zöldterületivel kapcsolatban. Úgy gondoljuk, Budakalásznak is ezen az úton kellene elindulnia.

Részletek a cikkből: „Fontos tehát, hogy ne csak zöldhulladékként tekintsünk a faágakra, kaszálékra, hanem értékes alapanyagként, amit felaprítás után biomassza pótlásra tudunk használni akár keletkezésük helyén vagy más növényfelületeken.Olyan technológiát alkalmazunk, ami után nem kell a hulladék elszállításáért és lerakásáért fizetni, de a műtrágyát vagy más mesterséges anyagot is ki lehet váltani általuk. Az ágak aprításakor persze jobban kihasználjuk a kollégáink munkaidejét, de más frontokon, például a fűnyírásnál sikerül ezt a többletet megtakarítani azzal, hogy nem kell a kaszálékot külön gyűjteni, nem kell autóra rakni, elszállítani.”

„Veszprémben évelő virágokra cseréltük az egynyáriakat. Évtizedek óta az a jellemző Magyarországon, hogy a belvárosban, jobban mondva szinte bármilyen városi területen azt gondolják, hogy attól lesz szép egy ágyás, hogy folyamatosan virágzó, egynyári növényekből áll. Véleményem szerint a mostani klimatikus viszonyoknál ez nehezen megvalósítható, nagyon magas költségekkel és rendkívül sok ápolással jár. Az egynyári növényt tavasszal elültetik, ősszel kiszedik, azt követően beültetik a kétnyárit, azt tavasszal újra kiszedik, tehát elképesztően költséges a fenntartása. Ezen mindenképpen szerettünk volna változtatni. A téma egyik szakértőjét is felkértük, hogy tervezzen nekünk évelőágyásokat. Ezek a tervek már teljes mértékben a környezeti adottságokat veszik figyelembe, azokhoz igyekszünk alkalmazkodni ahelyett, hogy arra törekednénk, hogy a legdíszesebb vagy legtarkább növényeket alkalmazzunk. Ezzel egy viszonylag változatos, gazdag növényállomány alakul ki.Az első évek alatt kicsit intenzívebben oda kell rá figyelni, hisz amíg be nem gyökeresednek a növények addig gyakran kell gazolni és öntözni, de a kellően megerősödött növényzet a harmadik évtől kezdve csupán évi 3-4-szeri gyomlálást és egy koratavaszi visszavágást igényel, illetve nyári aszályos időszakban alkalmi öntözést (!) a díszérték megőrzése céljából.”

2020.05.25.